تبلیغات
تنها سایت بروز فضایی کشور - اطلاعات ربات های کاوشگر+آسیب دیدگی چرخ های کنجکاوی
دراین پست قصد دارم کاوشگر های جدید را به شما معرفی کنم:
اولین کاوشگر:کاوشگر کنجکاویکنجکاوی در مریخ
این کاوشگر در6اوت2012پرتاب شد و هم اکنون در گودال گیل در مریخ در حال کاوش است..جالب است بدانید مدیر برنامه فضایی آن بابک عباسی فرد ایرانی -آمریکایی است...این کاوشگر در انتهای بازویش یک "دست" دارد که برجک نامیده می‌شود. برجک دارای یک مته، یک برس برای کنار زدن خاک، یک دوربین برای دید از نزدیک و یک ابزار علمی برای به دست آوردن جزئیات بیشتر در مورد ترکیب شیمیایی سنگ‌ها است. دوربین آن، به نام MAHLI، معادل [[ذره‌بین ] زمین‌شناسان میدانی است و اطلاعات دقیقی در مورد شکل کریستال‌ها و لایه‌های معدنی سنگ‌ها به دست می‌دهد.

طیف‌سنج اشعه ایکس ذرات آلفا (APXS) عناصر شیمیایی موجود در یک سنگ را نمایان می‌کند و به تصمیم‌گیری در مورد نیاز به سوراخ کردن سنگ و نمونه‌برداری برای مطالعه بیشتر، کمک می‌کند.

مته:

این کاوشگر از سیستم مته خود برای جمع‌آوری نمونه‌ها برای بررسی عمقی در آزمایشگاه‌های درون کاوشگر استفاده می‌کند. این مته می‌تواند از سنگ‌ها تا عمق پنج سانتیمتر نمونه‌برداری کند. مته به سنگ فرو رفته و نمونه را به گردی با درشتی مناسب تبدیل می‌کند. این گرد از طریق مته به بالا فرستاده می‌شود تا به بخش پردازش نمونه‌ها منتقل شود. اگر مته در سنگ گیر کند، دستگاه می‌تواند مته را آزاد کرده و آن را با یک مته جدید جایگزین کند.

این کاوشگر پیچیده‌ترین کاوشگری است که سازمان فضایی آمریکا، ناسا، به سیاره سرخ فرستاده است. این خودروی شش-چرخه که ۲٫۹ متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد، می‌تواند بر روی سطح سیاره حرکت کند که حدود چند ده متر در روز است و از موانعی تا ارتفاع ۷۵ سانتیمتر بالا رود و دارای یک باتری پلوتونیوم است که به آن اجازه می‌دهد تا بیش از ده سال به حرکت ادامه دهد؛ که برای بازدید از همه کفِ دهانه و حتی صعود به قله کوه شارپ در مریخ زمانی کافی است.

این وسیله که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می‌تواند از خاک نمونه برداری کند و سنگ‌ها را سوراخ کند. یک بازوی روباتیک، نمونه‌ها را برای آنالیز ترکیب شیمیایی به آزمایشگاه درون وسیله منتقل می‌کند
مریخ

مشکل چرخ های کنجکاوی به نقل از سایت کانون:مریخ‌نورد کنجکاوی در حین انجام مأموریت خود دچار نقص فنی خطرناکی شده و آینده مأموریت آن با خطر مواجه شد.

مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا از روی تپه‌های شن و ماسه در حال حرکت است. 

گفتنی است، این مریخ‌نورد که در یکی از تپه‌های M۱ در حال انجام مأموریت است با یک تپه از شن و ماسه مواجه شده که سبب مسدود شدن مسیر حرکت آن شده. 

بررسی‌ها نشان می‌دهند، ‌ این مریخ‌نورد دارای چرخ‌های آلومینیومی است که در اثر فرو رفتن در شن‌های نوک‌تیز دچار آسیب شده است.............در سال ۲۰۰۹ تیم پرتابی آژانس فضایی مریخ‌نورد روح را در حین مأموریت و در اثر حادثه‌ای مشابه از دست داده و حال نگران پایان مأموریت ۱۰ ساله مریخ‌نورد کنجکاو در مریخ هستند. 


مشکل چرخ های کنجکاوی


تاریخ : سه شنبه 14 مرداد 1393 | 09:47 ب.ظ | نویسنده : محمد مکی منشادی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.