تبلیغات
تنها سایت بروز فضایی کشور - نیو هوریزون

نیوهورایزنز (به انگلیسیNew Horizons) که در محافل علمی ایران افق‌های نو نیز نامیده می‌شود، فضاپیمایی روباتیک متعلق به ناسا است که در حال حاضر به سوی پلوتونحرکت می‌کند. این کاوشگر فضایی نخستین فضاپیمایی است که به سوی پلوتون پرواز می‌کند و به مطالعه دربارهٔ این سیاره کوتوله و سه ماه آن، چارون، نیکس، و هیدرامی‌پردازد.

افق‌های نو قرار است ویژگی‌های سیاره‌شناختی پلوتون و ماه‌های آن را بررسی و داده‌برداری نماید. اما سفر طولانی این فضاپیما قرار نیست با رسیدن به پلوتون خاتمه یابد بلکه طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده کاوشگر فضایی افق‌های نو پس از گذر از کنار پلوتون به سراغ کمربند کویپر خواهد رفت تا دست کم با یکی از اجرام این کمربند نیز ملاقات کند. امید می‌رود این کاوشگر در تابستان سال ۲۰۱۵ (تیر ماه ۱۳۹۴ خورشیدی)به پلوتون برسد.[۱]

حسگرها و ابزار[ویرایش]

نیوهورایزنز ساخت موسسه تحقیقات جنوب غربی در تگزاس است.

به دلیل فاصله بسیار زیاد پلوتون از خورشید و عدم توانایی صفحات خورشیدی در تولیدالکتریسیته لازم برای کاوشگر افق‌های نو، این فضاپیما از واحد آر. یاژنراتورهای ترموالکتریکی رادیوایزتوپ به منظور تولید نیروی برق استفاده می کند.در این وسیله گرمای ناشی از شکست طبیعی عناصر سنگین رادیواکتیو به مواد سبکتر بر طبق خاصیت ترموالکتریکی به جریان برق تبدیل می‌شود.

بیش از چهل سال است که آر.تی.جی در مأموریتهای فضایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تا به حال در ۲۵ مأموریت فضایی شامل شش پرواز آپولو به مقصد ماه، دو مأموریت فضاپیماهای پایونیر، دو مریخ‌نشین وایکینگ، دو مأموریت فضاپیماهای ویجر به خارج از منظومه شمسی، فضاپیمای گالیله که به سمت مشتری رفت، کاوشگر اولیسِ که مأمور بود تا قطبهای خورشید را مشاهده و بررسی نماید و در نهایت مأموریت کاسینی-هویگنس برای مشاهده مجموعه زحل و اقمارش از این دستگاه به منظور تولید جریان برق مورد نیاز استفاده شده است.

ماژول RTG کاوشگر افقهای نو که از ۶۸ میله سرامیکی دی‌اکسید پلوتونیوم۲۳۸ به وزن تقریبی ۱۱ کیلوگرم ساخته شده است، می‌تواند بالغ بر ۲۱۳ وات انرژی الکتریکی تولید کند.[۲]

new horizon

منبع:ویکی پدیاتاریخ : سه شنبه 14 مرداد 1393 | 09:20 ب.ظ | نویسنده : محمد مکی منشادی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.